1 A profi egyesületekben játszott mérkőzések és gólok
csak a labdarúgó-bajnokságok adatait tartalmazzák.

Lionel Andrés Messi (Rosario1987június 24. – ) argentin labdarúgó, aki jelenleg a spanyol FC Barcelona játékosa. A gyakran Új Maradonaként emlegetett játékost maga Maradona is az utódjának nevezte.[1]

Pályafutása

A kezdetek

Lionel Messi 1987. június 24-én született. Öt évesen kezdett el futballozni egy Grandoli nevű csapatban, ahol édesapja volt az edző. 1995-ben Messi a Newell's Old Boys-hoz igazolt.[2] 11 éves korában növekedésihormon-hiányt diagnosztizáltak nála.[3] A River Plate érdeklődött az ifjú tehetség iránt, de nem volt pénzük arra, hogy finanszírozzák gyógykezelését, amelynek költségei havi 500 fontra rúgtak. Ekkor szerzett Messiről tudomást Carles Rexach, a Barcelona akkori sportigazgatója, aki felajánlotta, hogy a spanyol klub fizeti a kezeléseket, amennyiben az argentin Európába szerződik.[2] Messi a családjával együtt Európába költözött, és egyre feljebb lépdelt a Barcelona korosztályos csapatainak ranglétráján.

Bemutatkozás az első csapatban

Messi 2004 októberében, a Barca történetének harmadik legfiatalabb játékosaként a 30-as számú mezben mutatkozott be az első csapatban az Espanyol elleni városi rangadón. Első gólját 2005. május 1-jén, az Albacete elleni mérkőzésen szerezte, ezzel 17 éves, 10 hónapos és 7 napos korában minden idők legfiatalabb barcelonai játékosa lett, aki gólt tudott szerezni a spanyol bajnokságban.

Argentin utánpótlás válogatott

Messinek lehetősége lett volna pályára lépni a spanyol korosztályos válogatottakban, de kivárta, amíg hazája szövetségétől is meghívót kap. 2004 júniusában mutatkozott be az U-20-as argentin válogatottban, egyParaguay elleni barátságos mérkőzésen.

2005 júniusában Messi vezéregyénisége volt a korosztályos világbajnokságot nyerő argentin csapatnak, 6 góljával a hollandiai torna gólkirálya lett, és a legjobb játékosnak járó Aranylabdát is ő vihette haza. Fiatal kora ellenére már ekkor Diego Maradonához, minden idők egyik legjobb futballistájához kezdték hasonlítani Lionelt. Június 27-én a Barcelona 2010-ig meghosszabbította szerződését, 150 millió euróra növelve kivásárlási árát. Ez az összeg megegyezett Ronaldinho kivásárlási árával.[2][4]

Válogatottság

Augusztus 4-én José Pekerman meghívta Messit az argentin felnőttválogatottba, a Magyarország elleni barátságos találkozóra. A 63. percben csereként pályára lépő játékos 40 másodperc múlva el is hagyta a játékteret. Markus Merk bíró a mezét húzó Vanczák Vilmos lekönyökléséért mutatta fel Messinek a piros lapot. A fiatal játékos könnyek között vonult az öltözőbe. A bíró döntése hosszú vitát indított el, Maradonaegyenesen azt állította, a kiállítás előre megírt forgatókönyv alapján történt.[5][6] Messi második felnőttválogatott meccsére szeptember 3-án került sor, az Argentína-Paraguay világbajnoki selejtezőn állt be az utolsó 8 percre.[7] A meccs előtt ezt nyilatkozta: "Ez az igazi bemutatkozásom. Az első kicsit rövidre sikeredett."[8]

2005-06-os szezon

Messi szeptember 25-én kapta meg a spanyol állampolgárságot, ami után már játszhatott a spanyol bajnokságban ebben a szezonban. Korábban ennek az volt az akadálya, hogy a Barcelona keretében már szerepelt (a maximálisan megengedhető) 3 Európai Unión kívüli légiós. Messi első hazai Bajnokok Ligája mérkőzésén az olasz Udinese ellen játszott, szeptember 27-én.[9] 2005 decemberében megkapta az olasz "Tuttosport" című újság "Golden Boy" díját, amelyet a legjobb Európában játszó 21 éven aluli játékosként nyert meg, Wayne Rooneyt, Lukas Podolskit és Cristiano Ronaldot megelőzve.[10]

17 bajnoki mérkőzésen 6 gólt szerzett, a Bajnokok Ligájában 6 meccsen egyszer talált a kapuba. Különösen jó teljesítményt nyújtott a fontos rangadókon, a Real Madrid ellen a bajnokságban, és a Chelsea ellen a Bajnokok Ligájában.[11] [12] Messi szezonja idő előtt ért véget, amikor 2006. március 7-én elszakadt egy combizma a Chelsea elleni BL-nyolcaddöntő második mérkőzésén.[13]. A Barcelona bajnokként és BL-győztesként zárta az évet.

2006-os világbajnokság

A Chelsea elleni izomszakadás miatt veszélybe került Messi részvétele a németországi világbajnokságon. A sérülés ellenére Messi szerepelt az előzetesen, május 15-én leadott keretben. A válogatott utolsó két barátságos meccsén; az argentin utánpótlásválogatott illetve Angola ellen már pályára is lépett.[14][15]

Argentina első csoportmeccsét, az Elefántcsontpart elleni 2-1-es győzelmet a padról nézte végig, Pekerman kapitány nem akarta megkockáztatni bevetését.[16] A következő, Szerbia és Montenegró elleni mérkőzésen a 74. percben váltotta Maxi Rodriguezt. Ezzel minden idők legfiatalabb argentin világbajnoki résztvevője lett. Egy perccel pályára lépése után gólpasszt adott Hernán Crespónak, majd maga állította be a 6-0-s végeredményt. Ezzel a torna legfiatalabb, és minden idők hatodik legfiatalabb gólszerzője lett.[17] A Hollandia elleni 0-0-s döntetlen alkalmával Messi csatárként helyet kapott a kezdőcsapatban. Nem boldogult a holland védőkkel, a 69. percben le is cserélték.[18]

Az egyenes kieséses szakasz első, Mexikó elleni meccsén Messi a 84. percben, 1-1-es állásnál váltotta Javier Saviolát. Lőtt egy gólt, amelyet a játékvezető les miatt érvénytelenített. Argentína hosszabbítás után 2-1-es győzelemmel jutott tovább.[19] Pekerman általános csodálkozásra nem cserélte be Messit a Németország ellen büntetőpárbajban elvesztett negyeddöntőn.[20]

2006-07-es szezon

Messi a következő szezonban is kitűnt a legfontosabb meccseken mutatott meghatározó játékával. 89. percbeli egyenlítő gólja a Werder Bremen elleni idegenbeli Bajnokok Ligája csoportmeccsen döntőnek bizonyult az egyenes kieséses szakaszba jutás szempontjából. Újabb hosszú időszakot kellett kihagynia; egy november 12-i Zaragoza elleni bajnokin lábközépcsonttörést szenvedett, amelynek következtében 3 hónapig nem léphetett pályára.[21] 2007. január 5-én az "El Mundo Deportivo" című spanyol sportnapilap arról írt, hogy Massimo Moratti, az Internazionale elnöke 71 millió fontos ajánlatot készül tenni Messiért.[22] Moratti csapata weboldalán tagadta a Messi leigazolásáról szóló híreket.[23] Az argentin február 11-én a Racing Santander ellen térhetett vissza a pályára. [1] Március 10-én mesterhármast ért el a Real Madrid elleni örökrangadón; a hosszabbításban esett utolsó gólja a döntetlent (3-3) jelentette a 10 emberrel játszó Barcelonának. Messi mesterhármasa előtt utoljára Iván Zamorano rúgott 3 gólt az "El Classico"-n, az 1994-95-ös szezonban, a Real Madrid színeiben. Barcelona mezben erre utoljára Romário volt képes, még 1993-94-ben. A Deportivo ellen megszerezte szezonbeli 8. bajnoki gólját. Április 18-án elképesztő szólógólt szerzett a Getafe elleni Király Kupa-elődöntőn. A gólt széles körben hasonlították Diego Maradona 1986-os, a mexikói világbajnokság Anglia elleni negyeddöntőjében elért találatához. Egy későbbi Espanyol elleni bajnokin ismét Maradonát-idézte: szinte lemásolta a legendás játékos Isten keze gólját. Az első meccsen elért 5-2-es győzelem ellenére a Getafe kiütötte a kupából a Barcelonát, hisz a második mérkőzésen megalázó 4-0-s vereséget mért Messi csapatára. A bajnokságot a Barcelona a második helyen zárta.

2007-es Copa America

A 2007-es Copának Messi volt a legfiatalabb résztvevője. Az első mérkőzésen Argentína 4-1-re győzte le az USA-t, melyen irányító poszton játszott. A második csoportmeccsen Kolumbia ellen 4-2-re megnyert találkozón tizenegyest harcolt ki. Ezzel az eredménnyel Argentína már továbbjutott csoportjából, Messi kihagyta a Paraguay elleni meccset.

A negyeddöntőben Perun gázoltak át egy sima 4-0-val, melyből Messi egy góllal vette ki részét. A Mexikó elleni 3-0-val pedig Argentína bejutott a fináléba, ahol 3-0-ra alulmaradt Brazíliával szemben.

2007-08-as szezon

2008. február 27-én századik hivatalos mérkőzését játszotta a Barca színeiben. Messi a március 4-i Celtic elleni BL visszavágón izomszakadást szenvedett és sírva hagyta el a Nou Camp gyepét. Három szezonja alatt négy alkalommal sérült meg ily módon. Az idény végén a Barcelona a csalódást keltő harmadik helyezést érte el a bajnokságban, ami miatt Frank Rijkaard vezetőedzőtől megvált a Barca vezetősége és a B csapatot sikerre vezető Pep Guardiolát szerződtette a következő szezonra.

2008-as olimpiai játékok

Messi a Brazília elleni elődöntőn.

Az első mérkőzésen Messi vezérletével 2-1-re győzött Argentína Elefántcsontpart ellen. Következő fordulóban Ausztrália ellen 1-0-ra, az utolsóban 2-0-ra Szerbia ellen győztek a gauchok, így csoportelsőként a negyeddöntőben Hollandiával találkoztak. Messi gólt szerzett, majd a hosszabbításban gólpasszt adott Di Maríanak, ezzel Argentina bejutott az elődöntőbe, ahol Brazíliát győzte le 3-0-s eredménnyel. A döntőben Nigéria volt az ellenfél, Di María góljával győztek a Gauchok és megvédték olimpiai bajnoki címüket.

2008-09-es szezon

Guardiola kinevezése után több meghatározó játékos is távozott, köztük Ronaldinho, akinek 10-es mezét Messi "örökölte". A szezon nehezen indult a Barca számára, de Guardiola új szemléletének és a félelmetes Eto'o-Messi-Henry támadóalakzatnak köszönhetően a csapat fél szezon alatt több gólszerzési és győzelmi-sorozat rekordot is megdöntött. Messi több gólt szerzett fél idény alatt, mint a 2007-08-as szezonban összesen. Decemberben második helyen végzett az Aranylabda-voksoláson. A februári Racing elleni bajnokin csereként beállva 0-1-ről fordította meg a mérkőzést és megszerezte a Barcelona 5000. bajnoki gólját. A szezon második fele is parádésra sikerült Messi a csapat számára. A Bilbao elleni Király Kupa döntő megnyerése után a Ligában is bebiztosították az első helyet a 6:2-re megnyert El Clásicón (Bernabeuban), majd következett a Manchester United elleni BL-álomdöntő, ahol a Barcelona megmutatta, hogy a világ legjobb csapata, és 2:0-ra legyőzte az angol címvédőt. Messi szerezte csapata második gólját a mérkőzésen.

Az FC Barcelonával:

• Spanyol bajnok (2004-05, 2005-06, 2008-09)
  • Spanyol bajnoki ezüstérmes (2006-07)
  • Spanyol bajnoki bronzérmes (2007-08)
  • Bajnokok Ligája-győztes (2005-06, 2008-09)
  • Spanyol Szuperkupa-győztes (2005, 2006)
  • Spanyol Király Kupa-győztes (2008-09)

Egyéni elismerések:

• U20-as világbajnokság legjobb játékosa (2005)
  • U20-as világbajnokság gólkirálya (2005)
  • "Golden Boy" (2005)
  • Az év argentin játékosa (2005,2007)
  • Legjobb dél-amerikai játékos a spanyol bajnokságban (2007,2008)
  • Az év fiatal játékosa a profi labdarúgók szakszervezetének (FIFPro) szavazásán (2006, 2007, 2008)
  • Az év csapatának tagja (FIFPro World XI) (2007, 2008)
  • Bravo-díj (2007)
  • Copa America legjobb fiatal játékosa (2007)
  • France Football Aranylabda
    • 2. hely (2008)
    • 3. hely (2007)
  • FIFA Az év játékosa
    • 2. hely (2007,2008)
  • World Soccer Magazine Az év fiatal játékosa (2006, 2007, 2008)

Jegyzetek

1. ^ Reuters. „Maradona proclaims Messi as his successor”, China DailyHiba: érvénytelen idő (Hozzáférés ideje: 2006. október 8.)
  2. a b c Williams, Richard. "Messi has all the qualities to take world by storm in The Guardian. Accessed November 10., 2006.
  3. ^ Lionel Messi in worldsoccerabout.com. Accessed December 31., 2006.
  4. ^ "Ronaldinho signs contract extension till 2010". FCBarcelona.com. Accessed November 10., 2006
  5. ^ Vickery, Tim: Messi handles 'new Maradona' tag on bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  6. ^ Argentine striker Messi recalled for World Cup qualifier in People's Daily Online. Accessed on December 30., 2006.
  7. ^ Reuters: Pekerman: "Messi is a jewel" in eurosport.com. Accessed January 6, 2007.
  8. ^ Reuters: Messi tries again as Argentina face Paraguay. Retrieved 2007-02-14.
  9. ^ „Lionel Andres Messi – FCBarcelona and Argentina”, footballdatabase.com (Hozzáférés ideje: 2006. augusztus 23.)
  10. ^ „Lionel Messi: football's new "Golden Boy"”, XINHUA onlineHiba: érvénytelen idő (Hozzáférés ideje: 2006. július 1.)
  11. ^ „Messi "I Like To Play With The Crowd Against Me"”, Goal.com, 2006. június 29. (Hozzáférés ideje: 2006. július 25.)
  12. ^ „The new messiah”, FIFA.com, 2006. március 5. (Hozzáférés ideje: 2006. július 25.)
  13. ^ „Frustrated Messi suffers another injury setback”, ESPNsoccernet, 2006. április 26. (Hozzáférés ideje: 2006. július 22.)
  14. ^ Vickery, Tom: Messi comes of age in bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  15. ^ Argentina allay fears over Messi in bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  16. ^ Messi weiter auf der Bank in kicker.de. Accessed December 30., 2006
  17. ^ Argentina 6-0 Serbia & Montenegro in bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  18. ^ Holland 0-0 Argentina in bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  19. ^ Argentina 2-1 Mexico (aet) in bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  20. ^ Germany 1-1 Argentina in bbc.co.uk. Accessed December 30., 2006.
  21. ^ FCBarcelona.com (2006-11-14). "Doctors happy with Messi op". Press release. Retrieved on 2006-11-16.
  22. ^ „Moratti prepares Messi move”, channel4.com, 2009. január 5. (Hozzáférés ideje: 2007. január 17.)
  23. ^ Massimo Morati on Inter Channel. Inter.it, 2007. január 8. (Hozzáférés: 2007. január 17.)